Lične granice su uslov za naše mentalno zdravlje. Uspostavljanjem jasnih i preciznih ličnih granica čuvamo nas, našu slobodu i celokupno naše energetsko biće. Dobrim uspostavljanjem ličnih granica, činimo pomak ka poboljšanju naših međuljudskih odnosa. Pomoću njih određujemo i drugima stavljamo do znanja šta nam jeste, a šta nije prihvatljivo. To definiše naš identitet, naš sistem vrednosti. A tako razvijamo asertivnu komunikaciju, uz koju možemo da se osećamo sigurno u bilo kojoj situaciji.

Lične granice nam omogućuju i lakše preuzimanje lične odgovornosti i kontrole nad sopstvenim životom.

Treba da zapamtmo da su lična ograničenja dvosmerna ulica. Postavljajući  lične granice prema drugima, neophodno je da poštujemo i tuđe, kao i svoje.

Lične granice

Nažalost, kao što svi znamo, to nije uvek slučaj. U našem okruženju se uvek  nađe neka osoba koja,  svesno ili nesvesno, pokušava da ugrozi naše psihološke, emocionalne, fizičke i energetske lične granice.

Zbog svega toga, nije dovoljno samo znati kako ih postaviti, već i kako ih zadržati na svom mestu. To je neophodno kako bismo negovali naše mentalno zdravlje.

Šta predstavljaju lične granice?

Lične granice određuju mesto gde se energetski osećamo zaštićeno i sigurno sa mentalne i emocionalne tačke gledišta. To je utočište u kome nas niko ne može povrediti ili energetski ugroziti  svojim postupcima, komentarima ili ponašanjem. Ako sebe posmatramo kao srednjevekovni zamak, oko nas je kanal sa vodom preko kojeg se ne može lako preći, a posle njega visoki i neprobojni zidovi. Mi smo u poziciji vratara na pokretnom mostu preko kanala koji po potrebi spuštamo i podižemo.

Lične granice

Dakle, mi smo ti koji odlučujemo koga ćemo i kada pustiti da nam se približi. Pri svemu ovome postoje dve karakteristične opasnosti.

Prva opasnost u svemu ovome, kod postavljanja ličnih granica, može biti situacija da nikome ne spustimo most i ostanemo sami u zamku. To će nas zasigurno odvojiti od dragih ljudi, pa i od onih najmilijih.

Druga opasnost je ta, da nam je most stalno spušten (nememo lične granice) tako da osobe iz naše okoline, ulaze slobodno u naš zamak, ostaju tu i rade šta hoće i koliko hoće. Sa ovakvim stavom, na kraju ćete se osećati iskorišćeno i zloupotrebljeno.

Lične granice

Naravno, najbolje je je pronaći zlatnu sredinu, kako bismo  bili i zaštićeni, a istovremeno i otvoreni prema drugima. Zbog svega ovoga,  lične granice su veoma važne i treba ih postaviti na zdravim energetskim osnovama.

Koji su znaci nezdravih ličnih granica?

Kako smo već zaključili, lične granice mogu biti nezdrave ukoliko idu u krajnost. Bilo da se nismo otvorili dovoljno za nove ljude, bilo da smo otvoreni previše i nemamo ličnih granica, to nije zdrav izbor. Treba znati naći balans.

Lične granice balans

Evo nekih smernica da smo loše postavili granice/ da imamo nezdrave lične granice:

  • Suprotstavljanje ličnim vrednostima ili pravima kako bismo udovoljili drugima;
  • Neumereno davanje što više, radi potrebe da dajemo;
  • Neumereno uzimanje što više, radi potrebe da što više uzmemo;
  • Očekivanja da će drugi automatski ispuniti sva naša očekivanja;
  • Ne govoriti, ćutati, kada se sa nama loše postupa;
  • Zaljubljivanje u nekoga koga jedva poznajemo;
  • Dodirivanje druge osobe bez njene dozvole;
  • Samouništavanje, kako bi neko brinuo o nama;
  • Osećati se loše kada nekog odbijete i kažete mu ne;
  • Dopuštanje drugima da nas definišu;
  • Prihvatanje seksualnih odnosa koje u tom trenutku ne želimo;
Lične granice zdrava osnova

Kako postaviti zdrave lične granice?

Možemo zaključiti da nam nezdrave lične granice donose neželjena energetska stanja koja se kasnije mogu pretvoriti u anksioznost, tugu, pa čak i traumatski poremećaj. Da bismo to izbegli neophodno je postaviti zdrave lične granice.

Da bi naše lične granice bile trajne i efikasne potrebno ih je postaviti na najmanje četiri stuba.

ISKRENOST

Energija iskrenosti je jedna od najvažnijih kada se postavljaju lične granice. Ako uz nju dodamo energije istine i transparentnosti, posao i napor za njihovo uspostavljanje biće nam još više olakšan. Pri svemu ovome treba da uzmemo u obzir sledeće činjenice:

Lične granice dostojanstvo
    • Energetske lične granice ne možemo postaviti ako unapred ne stavimo svima do znanja da će njihovo kršenje i urušavanje imati posledice. Tako na primer, u emotivnoj vezi, partner treba da zna da narušavanjem naših ličnih granica ugrožava našu vezu. Podrivanje i slabljenje naših ličnih granica kod nas može izazvati slabljenje energije samopoštovanja i dostojanstva u vezi.
    • Potrudite se da budete dosledni. Kako očekujemo da drugi poštuju naše lične granice, isto tako i mi treba da poštujemo njihove.
    • Iskrenost podrazumeva i energetsku ravnotežu između onoga što govorimo i onoga što radimo. Takođe i između onoga što tražimo i očekujemo, i onoga što dajemo i nudimo. Zdrave lične granice zahtevaju sprovođenje i zaštitu. Ne vredi popuštati eventualnim ucenama. Treba držati do sebe kako bismo u određenom trenutku mogli da kažemo ne. Uspostavljanje ličnih granica se gradi negovanjem ljubavi prema sebi, tačnije, iskrenošću prema sebi samome.
MENJANJE UVERENJA I STAVOVA

Nekada problem za uspostavljanje ličnih granica leži u svesnim ili nesvesnim pogrešnim uverenjima i stavovima. U strahu da ne budemo sebični, ili da nas neće dovoljno voleti i poštovati, možemo otići u energiju krivice i napraviti greške.

Lične granice stavovi i uverenja

Zato je neophodno osloboditi se svih pogrešnih uverenja i stavova koje nam ne služe prilikom postavljanja ličnih granica. Neka tipična pogrešna uverenja i stavovi su:

    • Ako postavim granice postajem sebičan/a;
    • Ako postavim svoje lične granice povrediću druge;
    • Lične granice su trajne i spaliću svoje mostove;
    • Ako ponovo prilagodim svoje lične granice, drugi će me povrediti.

Pazite da vas energija ovakvih misli ne naruši. Setite se da uspostavljanjem ličnih granica osnažujete energiju samopouzdanja i samopoštovanja.

LIČNA ODGOVORNOST I SAMOPOŠTOVANJE

Svi zahtevamo i očekujemo poštovanje od drugih ljudi. Ali, poštujemo li sami sebe? Kada ovo pitanje postavim mojim klijentima odgovor je: „Ne uvek…“ Zbog toga sam došao do zaključka da je veoma važno da upoznamo sebe i svoju suštinu. Ako ne znamo svoje potrebe, želje, strahove, mane, očekivanja… teško da možemo da uspostavimo odgovarajuće lične granice.

lične granice

Uspostavljanje ličnih granica, zavisi samo od nas. Zbog toga je neophodno da preuzmemo odgovornost nad ovim postupkom. Kada poznajemo sebe i svoju suštinu, možemo lako da uspostavimo lične granice i tako zaštitimo sebe i svoje delove.

NAUČITE DA KAŽETE NE

Ovo nam je svima ponekada vrlo teško. Kako reći ne voljenoj osobi, svom detetu ili roditelju? Naše jake emocionalne veze nam to često, čini nam se, uskraćuju. Energije bliskosti, naklonosti, poštovanja prema nekome sprečavaju nas da sa lakoćom postavimo zdrave i čvrste granice.

Kako reći ne

Nekada popuštamo i na kraju kažemo da, jer nam je tako lakše, a želeli smo da kažemo ne. Ovo nam obara energiju. Česta posledica ovoga može biti osećaj da nam određeni ljudi potkopavaju naše barijere.

Oni koji nas zaista vole i poštuju nikada neće potkopavati naše lične granice. Svakako treba biti fleksibilan i naći meru, a ne postavljati striktna pravila koja nisu podložna menjanju. U nekim situacijama koje nisu opasne po našu privatnost, a postavili smo lične granice, možemo dozvoliti sebi određenu fleksibilnost. Naravno, pod uslovom da je to u skladu sa našom pravom prirodom.

Zaključak

Možemo da zaključimo da postavljanje ličnih granica nije jednostavno, ni lako.  Postoje razni preduslovi, a najvažniji su – rad na sebi i upoznavanje sebe. Oba ova postupka možete započeti na konstelacijama.

Lične granice lično zadovoljstvo

Na radionicama konstelacija prilikom učestvovanja, a naročito kroz lični rad, možete videti sebe i svoje najbliže iz jednog savim drugog ugla. To će vam omogućiti da lakše sagledate i rešite sve eventualne nedoumice i probleme na ovom vrlo značajnom putu postavljanja ličnih granica. Kada uspešno postavimo svoje lične granice čekaju nas ove nagrade:

  • Poboljšana energija samopouzdanja;
  • Samospoznaja;
  • Dobar kontakt sa realnošću;
  • Bolji i kvalitetniji odnosi;
  • Veća stabilnost i bolji kvalitet vlastitog života.

Nemojte da čekate. Vaše lične granice su vaša odgovornost.