Šta nas sve može dovesti do osećaja zaglavljenosti u životu?

Mnogo je uzroka za osećaj zaglavljenosti u životu, ali nabrojaćemo samo neke: takmičenje sa drugima, ili sa samim sobom, odvajanje od emocija, jurnjava za uspehom… Takođe, sve ovo nam može stvoriti osećaj da smo kao hrčak u točku koji se vrti dok mi trčimo i trčimo, ali nigde ne stižemo. Koliko god da se trudimo da negde stignemo, da nešto postignemo, to nam, nažalost, izmiče. Tako da nam stvara osećaj da nigde nećemo stići, i da nećemo uspeti da ostvarimo svoje ciljeve.

Ova slika je savršena metafora za živote nekih ljudi koji u ovo stanje upadnu i ne mogu da izađu iz njega.

Međutim, dobra vest je da, ako osvestimo ovu situaciju, možemo iz nje izaći, i početi da živimo na slobodniji, spokojniji, i zdraviji način svoj život.

Osećaj zaglavljenosti u životu

Kako se manifestuje osećaj zaglavljenosti u životu?

Kada imamo osećaj da smo zarobljeni, uhvaćeni u začarani krug u kome ne napredujemo ni za milimetar ma koliko se trudili, to nam stvara osećaj zaglavljenosti u životu. Ovo su neke od situacija kada se osećamo kao hrčak u točku:

  • Stagniranje u poslu, uprkos prezaposlenosti
  • Finansijski problemi koji se ne rešavaju koliko god radili ili zarađivali
  • Osećaj potištenosti, razdražljivosti, uznemirenosti i nezadovoljstva koji nas ne napuštaju
  • Koliko god se trudili, do cilja i uspeha ne dolazimo
  • U paru prolazimo kroz poteškoće i probleme, i ma koliko se trudili, ne uspevamo da pronađemo odgovarajuće rešenje?

Ono što je zajedničko u svim prethodnim osećajima i primerima je to, da nije u pitanju samo nedostatak rezultata, već i osećaj da se uzalud trudimo, da smo bespomoćni. Jer koliko god se naprežemo da idemo napred, to nam ne uspeva.

Osećaj zaglavljenosti u životu

Kada postupamo po automatizmu, kada nismo svesni onoga što radimo, ni svojih postupaka  – to nas dovodi dovde. Pri tome, mi znamo šta želimo da postignemo, ali ne znamo kako, i samo ponavljamo poznate, ali i beskorisne obrasce.

Mozak voli poznate obrasce i često se plaši neizvesnosti i nepoznatog. Zbog toga jer strah od nepoznatog je najjači, a energija straha nas često blokira. Kada radimo nešto na uvek isti način, po automatizmu, čak i ako nam ne ide, ipak nam daje lažni osećaj sigurnosti. Međutim, neophodno je uvesti nove načine da se ovaj neproduktivni niz zaustavi i prekine.

Zbog čega nam se javlja osećaj zaglavljenosti u životu?

Svako od nas je različit, tako da nema opštih obrazaca, ni odgovora na pitanje zašto neko ima ovaj neprijatan osećaj. Pogledajmo neke od čestih situacija koje nas mogu dovesti do toga:

Osećaj zaglavljenosti u životu
  • Strah za egzistenciju

Pošto živimo u društvu koje se nalazi u tranziciji više od 30 godina, veoma je realno da možemo biti podložni ovom strahu.  On je nekada osnovan, a nekada preuveličan, ali je u svakom slučaju prisutan i neprijatan. Iz njega možemo izaći, prateći promene u društvu, i prilagođavati se potrebama tržišta rada sticanjem novih znanja i veština koje tržište rada nameće.

  • Potrošački mentalitet

Kada želimo da povećamo svoj prihod, i to radimo frenetično sa velikom ambicijom i posvećenošću i uspemo u tome. Potom, kada zaradimo novac, kupujemo robe i plaćamo usluge koje nam nisu potrebne, trošeći novac nemilice, upadamo u začarani krug. Na taj način možemo doći u osećaj zaglavljenosti u životu.

Osećaj zaglavljenosti u životu
  • Pogrešno shvaćena produktivnost

Dešava se da svoju vrednost kao ljudskog bića procenjujemo i merimo svojim učinkom. Naprimer broj zadataka koje obavimo svakog dana ili broj sati koje provedemo na poslu zapostavljajući sebe i svoju okolinu. Pritom, ne razmišljamo o kvalitetu i svrsi tih aktivnosti kojima se bavimo.

Uprkos činjenici da smo stalno u akciji kojom želimo da postignemo napredak i dosegnemo svoje ciljeve, energija nezadovoljstva nas preplavljuje.

  • Niska emocionalna inteligencija

Kada nas energije negativnih emocija pritiskaju i obaraju, često pobegnemo u preteranu aktivnost trudeći se da pobegnemo od njih. Čini nam se da je jedini izlaz – biti zauzet. To samo povećava nelagodnost i dodaje osećaj umora kroz pad životne energije.

Osećaj zaglavljenosti u životu
  • Nedostatak ličnih resursa u partnerskim odnosima

Kada ponavljamo u raznim situacijama iste stavove i uverenja, jer ne znamo drugačije, to nas često dovodi do pogoršanja stanja u našoj vezi. Traume iz detinjstva mogu nas dovesti u situaciju da imamo nesiguran stil privrženosti, što samo još više pogoršava situaciju u našoj emotivnoj vezi.

Kako izaći iz osećaja zaglavljenosti u životu?

Osećaj zaglavljenosti u životu je veoma neprijatan i iz njega treba izaći što pre. Pored toga što je neprijatan, on je i neproduktivan, samim tim i beskoristan.

Osećaj zaglavljenosti u životu

Izlazak iz ovog začaranog kruga nam omogućavaju određene strategije:

  • Identifikujte svoj obrazac koji se ponavlja

Kao prvo, treba osvestiti svoje ponašanje i shvatiti da radimo na autopilotu. Kada to razumemo, identifikujmo koja su to ponašanja ili koji su to stavovi i uverenja koje ponavljamo, a koji nas dovode do odsustva postizanja rezultata.

  • Važnije je biti nego imati

Ako ste uvereni da je uspeh vezan samo za materijalno (ono što imate) ili za ono što biste mogli i želeli da steknete, razmislite o tome. Potrošački mentalitet može nas dovesti do ponašanja zavisnosti i sakriti nedostatke i emocionalne poteškoće koje zahtevaju našu pažnju i promene.

Prestanite da se fokusirate na ono što imate i počnite da cenite sebe radeći na tome ko ste.

Osećaj zaglavljenosti u životu
  • Naučite da usporite

Mnogima je teško da se odmaraju, uživaju u slobodnom vremenu i ne podnose da nisu zauzeti. Obuzima ih energija krivice, jer pogrešno povezuju energiju samopoštovanja sa svojom produktivnošću.  To im stvara potrebu za bespotrebnom i besciljnom aktivnošću. Ali, energije blagostanja i duševnog mira su neophodne svakom ljudskom biću. One nam ne mogu doći kada smo u aktivnom stanju, već kada smo u miru i ličnom spokoju, kada smo usredsređeni na sebe.

  • Ponovo se povežite sa sobom

Vaša pažnja ka spoljnom svetu treba da bude preusmerena ka unutra. Neophodno je da se povežemo sa sobom kako bi nas napustio osećaj zaglavljenosti u životu.

Konstelacije i osećaj zaglavljenosti u životu

Doba u kojem živimo, radimo, uspostavljamo emotivne i socijalne veze, zasnivamo porodicu i vaspitavamo i odgajamo decu, zahteva od nas da se konstantno menjamo. To podrazumeva  određene napore i akcije. Naravno, ponekad to nije lako uraditi, ali su dobrobiti višestruke i vredne svakog truda, jer nam daju osećaj blagostanja i duševnog mira.

Osećaj zaglavljenosti u životu

Na tom putu nas često čekaju veliki izazovi, koje ponekad nismo u stanju da prevaziđemo. U takvim situacijama Porodične, Sistemske, Biznis, Sportske i Meta konstelacije mogu nam pomoći. Kao profesionalni konstelator, pri energetskom rešavanju problema, uvek prilazim klijentu sasvim individualno,  poštujući njegovu privatnost.

Neki od češćih uzroka osećaja zaglavljenosti u životu mogu biti obarajuće energije straha od promena kao i straha od uspeha.

Takođe, traume iz detinjstva, koje nismo uspeli sami da prevaziđemo, mogu biti obarajući faktor u težnji da se oslobodimo osećaja hrčka u točku.

Svi znamo da do uspeha nije lako doći, tako da je neophodno da dođe do integracije naših delova, kao što su emocije, misli, potencijali, otcepljeni delovi duše… Tu nam mogu pomoći Meta konstelacije.

U gore navedenom tekstu videli smo da naši stavovi i uverenja prema poslu, novcu, muško ženskim odnosima… mogu biti takođe sputavajući faktori. Njihovu energiju možemo promeniti i prilagoditi našim uslovima života kroz Sistemske konstelacije.

Osećaj zaglavljenosti u životu

I na kraju, ključno je povezivanje sa svojim unutrašnjim delovima, kao što su duša, duh, telo i sudbina. To možemo postići kroz Meta konstelacije.

U svakom slučaju, od ovog neprijatnog osećaja zaglavljenosti u životu možemo se uspešno osloboditi na konstelacijkim radionicama radeći na sebi.